Hemma hos oss

Många har frågat om hur vi bor med bebis. Jag har ju lovat er en ”house tour” i bild och videoform både här i bloggen och på min Instagram. Men det har kort och gott glömts bort och heller inte prioriterats (förlåt). Så är det! Jag ska göra det, så fort jag får lite tid över! Hur som helst så bor jag tillsammans med min flickvän Livia, vår son Leonard och katten Sasha tillsammans. Vi bor i en stor trea på centrala Lidingö. Vi stortrivs, men trots detta kikar jag hela tiden på nytt. Jag vill gärna ha ett hus, helst på ön, men kan även tänka mig andra platser. Eventuellt också en större lägenhet på Östermalm. Vi har inte bråttom någonstans. Här kan vi bo hur länge vi vill. Blir det en flytt till Östermalm kommer jag att vilja ha ett sommarhus, det vet jag. Men det tar vi då 🙂

I lägenheten har vi ”the master bedroom” (haha), Leonards rum, två hallar, en walkin-closet, ett relativt stort kök och vardagsrummet. Badrummet är nog mitt favorit ”rum”. Just nu älskar jag lägenhet och den känns så gott som klar. I maj har vi bott här i ett år och det är den tid det har tagit för oss att komma i ordning. Viktigt att nämna är ju att vi flyttade in när jag var rätt så dålig i graviditeten.

Min inredningsstil skulle jag säga är ganska klassisk. Jag älskar ju att shoppa antika grejer på auktion. Har lagt mycket pengar genom åren på alla dessa auktionsverk, men det är så kul! Jag vill ju ha ett unikt hem och det tycker jag att vi lyckas skapa med alla små detaljer.

Denna maffiga gigantiska helkroppsspegel är en stor favorit hemma <3

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *