Leonard 4 år

Hej älskade ni!
Vi har nu en fyraåring här i huset. Jag kan inte första att jag blev mamma för första gången för fyra år sedan. Tiden har gått så snabbt (för snabbt) Idag har vi firat hela dagen, vår förstfödda, vår stora lilla kille. På ett sätt känns det som att Leonard alltid har varit med oss. Älskar honom så det gör ont i hela kroppen. Dagen har varit så så fin, helt perfekt. Vi har firat Leonard med våra allra närmsta och det var ju så mysigt.

Vi började dagen med sång, paket, massor av kramar och våffelfrukost.  Leonard hade önskat sig sin absoluta favorit – jordgubbstårta 🍓 – så självklart bakade jag en saftig och fluffig tårta med färska jordgubbar och grädde. Hans leende när vi bar fram den var oslagbart, och jag tror faktiskt han hade kunnat äta upp halva själv om han fått chansen, det är ändå ett bra betyg. Leonard har haft sina båda mormor och morfar här, gudfar, hans bästa vän med förälder, sin kusin med förälder. Ja alla vi älskar.

När det kom till presenter fick han precis allt han drömt om. Två radiostyrda bilar (som redan susar runt i vardagsrummet), ett Bluey-dockhus att leka med i timmar, fina kläder, pyssel, lera, lego och en massa annat.

Jag ser så tydligt hur mycket han vuxit det senaste året,  inte bara i längd, utan i personlighet och klokhet. Han är omtänksam, full av fantasi och med en energi som smittar av sig på oss alla. Han är en egen person med så så mycket tankar, kärlek och förnuft.

Att få vara hans mamma är det största jag någonsin fått uppleva. Tack Leonard, för att du gör livet så magiskt. Grattis på 4-årsdagen min älskade son. Vi avslutade kvällen med pizza middag som Leonard önskar.

Det första paketet som öppnades var det största, såklart!

Dagen började med våffelfrukost och tända ljus

 

älskar ihjäl mig

Cornelis (kusinen) var taggad på kalas

så roligt att leka med de nya leksakerna

      <3

  

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *