Mitt i veckan dagar

Hej på er 🙂
Jag bestämde mig för att Leonard fick vara ledig från förskolan både idag och i morgon. Vi vill försöka slippa undan alla sjukdomar som cirkulerar runt och aldrig tycks försvinna. Vabruari ni vet… Han blev så glad när jag överraskade honom med en massa olika lekar idag. Medans lillebror har suttit med sitt pyssel har jag och Leonard bytt sängkläder, kastat in tvätt i tvättmaskinen, våttorkat och dammat. Han är så duktig på sådant här och älskar verkligen att städa. Det är roligt! Efter detta så gick vi alla ut. Men pojkarna var inte taggade på lek ute i snön så vi tog en kort promenad till affären för att hämta paket, panta burkar och handla lite mat.
När vi kom hem blev det lunch och sedan dess har det lekts och pysslats. Lilla B sover nu så då passar jag och Leonard på att mysa i soffan. Han sitter med sin Ipad, medan jag går igenom mailen 🙂

Igår hade jag en jätteproduktiv dag. Jag hann med en massa jobb som har tyngt mig. Deadlines som ska levereras och så vidare, men nu är jag klar! Efter att jag och Bernard tog emot en efterlängtat leverans så blev det ett par timmars mys med en vän i Lidingö centrum. Vi åt ihop och sedan blev det lite shopping på Lindex till grabbarna. Hade sådan tur att hitta så mycket fint i helt rätt storlek på slutrean. Oftast är det ju bara ”krafs” kvar, men jag hittade guldkorn.

Ikväll ska jag på middag med två nära vänner. Jag längtar så efter det 🙂

  Så mycket fint 🙂 Leonard var taggad på att öppna paket hehe denna söta Lama kommer från Reforma (reklam) dagens sysselsättning hehe Vi har spelat en massa spel idag. Bland annat lusen och vikt pappersflygplan.
Här hjälper Leonard mig att städa 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *