Vi ska fira att vi är friska

Herregud, ny vecka! Jag har väl aldrig längtat så mycket till en ny vecka som nu. Idag ska jag röja upp i lägenheten, städa allt i varenda vrå. Jag ska tvätta alla sängkläder, handdukar ja allt. Jag vill ha en nystart efter denna föregående (förlåt) helvetesvecka. Sedan ska vi fira att vi är friska. Dock så ska vi isolera oss en dag till för att vara på den säkra sidan. Hostan är kvar, och luktsinnet är borta men det kan ta lååång tid innan sådant återställs enligt sjukvården.
Igår var jag ute för första gången, helt ensam och utan att träffa någon. Jag gick till vattnet och njöt av det fantastiska vädret. Det var ljuvligt att få komma ut, även om jag var sjukt andfådd efter den lilla promenaden jag unnade mig.
Jag tänkte att jag kör samma runda idag efter jag stökat klart här inne i lägenheten.

Leonard sover nu så därför passar jag på att beställa saker till mitt företag, uppdatera er och svara på lite mail. Tacksam för varje dag som går och jag känner mig piggare.

Ha en fin måndag kära ni! Jag hoppas att ni håller er friska.
Stor kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *