Hej på er!
Vilken härlig dag det har varit, inte nog med att det varit sol så har vi haft årets första måndag. Jag älskar ju måndagar, men det är ju inget nytt. Jag har alltid gjort det. Jag tycker att det är något magiskt med en ”ny vecka”. Efter idag känner jag mig så taggad på vardag igen. Men än har vi ”lov” och kommer att ha veckan ut, men sen så är det åter i rutiner igen. Men än är ju Bernard hemma med mig på obestämd tid så jobb kommer jag att få pressa in när han tillåter hehe.
Idag har jag fått en hel dags egentid. Jag tog en taxi till Grand Hotell efter morgonkaffet. Väl på plats så strålade solen så jag och min vän Patricia passade på att fota lite i solen. Det är ju så underbart med SOL och SNÖ. Landskapen liksom glittrar och man blir ju så glad. Vi gick sedan in på Grand för en liten fika. Vi har bollat mycket jobb idéer idag och jag älskar att ha en vän inom samma bransch. Man kan verkligen både stötta och pusha varandra, samt dela med sig av erfarenheter.
Vi gick sedan vidare för lunch på Thelins Grande i Kungsträdgården. Vi hade skridskobanan som vy och det var så härligt att se alla barnen (och vuxna) ha roligt på isen. Lunchen var så god och så mysig. Cecarsalladen var verkligen 10/10.
Hoppas ni haft en fin måndag och en bra start på veckan.
Ta hand om er!
Egentid med en vän idag satt väldigt fint
Denna kaffen var ju något av dem bästa. Herregud så god!
hade på mig en gul klänning från NAKD idag 🙂
min fina vän Patricia
Invigde min fantastiska väska från Omne idag. Visst är den tjusig? Jag är så nöjd med den.

