En perfekt lokal för fest och konferens

Hej fina läsare!

Nu ska vi snacka fest och konferens samt passande lokaler för detta ändamål. Jag har såna goda minnen av härliga konferenser tillsammans med mina gamla jobb. En trevlig konferens är något man minns och jag tycker verkligen att företag borde investera i fler såna här events tillsammans med sina anställda. Oftast ger konferenser spännande diskussioner och är ett bra sätt för företag att växa och komma på nya idéer.
Att välja rätt lokal inför en konferens är inte alltid det lättaste, men det är ändå så viktigt så att konferensen och festen blir lyckad. Nu ska jag tipsa er om en lokal som jag har riktigt goda erfarenheter av. Denna lokal passar utmärkt för dig som vill ha möte, konferens eller en fest ett stenkast ifrån Stureplan här i Stockholm. Stället heter ”Bygget Fest och Konferens” och erbjuder två rymliga konferenslokaler som går att möblera och fixa om som du önskar. Här finns också stora ytor för mingel, fest, utställning och plats för härliga middagar. Frukosten kan man få framdukad som buffé eller som färdiga paket som är enklare vid en sittande konferens. Lunchen går också att anpassas, precis som ni önskar. Stora klubben som finns i lokalen går att förvandlas till en klassisk hederlig konferenslokal, men också till en plats för fest tillsammans med kollegorna. Ingen konferens utan en senare fest, så är det ju 🙂

Jag gillar ju verkligen konferenser. Jag tycker det är trevlig att träffa alla sina kollegor på en annan plats än kontoret. Upplägget med utbildningar peppande snack följt av middag och fest kan nog vara det bästa upplägget. Sedan uppskattar jag verkligen konferenser som är i city då man enkelt kan ta sig hem när man festat klart 🙂 Jag tycker att många såna här typer av event kräver stora lokaler och många av dem finns inte i Stockholms city därför blir just denna lokal, ”Bygget Fest och Konferens” så otroligt unik.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *