I valet och kvalet

Det snurrar i min skalle.. Har funderat såå mycket det senaste dagarna eller egentligen under de senste veckorna. Folk har frågat mig ”vad vill du med livet?” Pappa är också på mig över att jag borde söka till högskolan om jag ska bli något. Det enda jag vill är att slippa plugga, i alla fall just nu. Måste man plugga för att bli något? 

Jag vet att jag inte kan leva i en bubbla i hopp om att leva på tv- eller inom tv-branchen men det är ju det jag tycker om, det jag brinner för, Varför kan man inte utveckla det? Jag skulle kunna plugg i felera års tid bara att jag får plugga till det jag vill. Men hur gör man, hur går man tilväga? Jag vill jobba framför kameran. 

Jag har ingen åldersnojja på något sätt, men jag är 21 år gammal och jag beheöver snart bestämma mig över vad jag vill. Det stresser mig, och det känns som att allt låser sig när jag känner pressen och stressen från alla håll. Jag vill ju vara en ung mamma och för attt bli mamma har jag kravet att jag ska ha ett fast jobb jag trivs med och en fast trygg bostad (helst en bostadsrätt) Inte så höga krav egentligenm, men just nu känns detta ganska långt borta… Sen när man har allt ”tryggt” runt sig då är det ju inte säkert att man blir få smällen bara för att man kan vill och har allt annat.. ÅHHhhhh stress!!! 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *