Köp kaffe på flatbyrån!!

Pressbyrån byter namn under pride. Från ”Pressbyrån” till ”Homobyrån”, ”Flatbyrån” ”bögbyrån” mfl. YES! 
Fy fasen vad bra! Jag älskar Sverige, vilket underbart land och vilken stöttning. 

Nu ska jag spring till Sveavägen för att köpa mitt Homokaffe 🙂

Här hittar ni de andra butkerna:
Bögbyrån, Vasagatan 12,
Flatbyrån, Götgatan 94,
Queerbyrån, Kungsgatan 19-21,
Transbyrån, Sergelgatan 1 
Homobyrån, Sveavägen 67 A. 

Homobyrån hittar du på Sveavägen 67 under Prideveckan, när fem Pressbyråbutiker byter namn. 

”– Vi vill hylla den här utsatta gruppen, säger Helena Ekdahl, HR-chef på Pressbyrån.

När Pridefesten drar igång i Stockholm hänger Pressbyrån på. Vare sig du ska köpa en tidning, kaffe eller en macka kan du göra det i en butik med ett HBTQ-klingande namn.

I Pride-andan byter fem av Stockholmsbutikerna namn och heter från och med måndag: Bögbyrån, Flatbyrån, Queerbyrån, Transbyrån och Homobyrån.

Helena Ekdahl berättar att tanken bakom namnbytet är att visa att butiken finns till för alla.

– Vi har ett ansvar att uppmärksamma och ta ställning för HBTQ-personer, som har haft det väldigt kämpigt historiskt sett och fortfarande utsätts för förtryck. Det här är ett bra tillfälle att göra det, säger hon.

Vad tror ni att ni får för reaktioner på era namnbyten?

– Jag hoppas och tror att det kommer bli positivt och att våra kunder kommer tycka att det är kul. Det ska bli spännande att se hur det mottas, säger Helena Ekdahl.

Finns det någon risk att vissa reagerar negativt?

– Vi är medvetna om att det finns en liten grupp som kanske tycker det är stötande på något sätt. Vi har många olika kundgrupper och tror att det kommer landa jättepositivt.

Varför byter ni namn bara under Pride-veckan, skulle inte kampanjen ge större effekt om butikerna bytte namn en hel månad – eller ett år?

– Vi har valt att ha kampanjen under Pride-veckan för att förstärka det fokus som är på hbtq under den här perioden. Vi tror att kampanjen kommer ge hbtq-gruppen ännu större uppmärksamhet den här veckan, då övriga Stockholm andas Pride.

Kommer Pride märkas av på något annat sätt i butikerna?

– I och med att vi byter namn kommer det skapas en speciell stämning i de här butikerna. Man kommer även få påsar med det nya namnet på, säger Helena Ekdahl.

Butikskonkurrenten 7-eleven vill inte vara sämre. De har lagom till Pride tagit fram en ny kaffemugg i papp med regnbågsflaggans färger.”

FRÅN: LÄNK

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *