PaneFresco Gamla stan

Hej bästa ni och hej från landet <3 Vi kom hit igårkväll och nu är det verkligen semester mode. Men nu ska jag berätta om gårdagen.

Igår onsdag hade jag en riktigt mysig lunchdejt med min fina vän Patricia. Vi träffades på stureplan där vi tillsammans gick mot gamla tsan med stopp för lite shopping och kaffe på Hamngtan. Det är standard för oss när vi ses. Först kaffe och sedan kan vi börja umgås hehe.

Igår hade vi bokat bord på underbara PaneFresco i Gamla Stan, och redan när vi kom dit kände vi att vi valt helt rätt. Restaurangen har en varm och välkomnande känsla, med tydliga italienska influenser i både miljö och meny. Mitt bland kullerstensgatorna i Gamla Stan känns det nästan som att man förflyttas till Italien för en stund. Alltså wow. Jag har ju varit på Amalfi kusten i Italien och denna restaurang ger verkligen samma känsla.

Vi började lunchen med varsin Aperol. Jag vet att det kanske inte hör till en vanlig vardagslunch, men ibland måste man faktiskt unna sig lite extra (utan alkoghol). Att sitta där med ett kallt glas Aperol framför sig och en av sina bästa vänner mitt emot var den perfekta starten på vår gemensamma lunch. Till förrätt delade vi på parmaskinka, melon och mozzarella. En klassisk kombination som aldrig går ur tiden. Vi båda älskar denna förätt.  Den krämiga mozzarellan var helt fantastisk.

När det var dags för huvudrätt kunde vi inte bestämma oss för vilken pasta vi skulle välja, så vi gjorde som vi ofta gör när det finns för många goda alternativ på menyn. Vi beställde två olika rätter och delade på båda.

Den ena pastan serverades med oxfilé och den andra med scampi. Båda var otroligt goda, men måste jag välja så var oxfilepastan lite lite bättre för min smak. Oxfilépastan var mustig, smakrik och riktigt lyxig medan scampipastan var lite lättare, med fina smaker som verkligen påminde om Italien. Ni måste testa båda för de var otroliga.

Trots att vi egentligen var ganska rejält efter huvudrätten lyckades vi självklart hitta plats för dessert. Vi tog en tiramisu och en pannacotta. Tiramisun var helt underbar och Patricia gav pannacottan högsta betyg.

Det som gjorde dagen extra fin var förstås sällskapet. Patricia är en sådan vän som det aldrig blir tyst med. Vi skrattade, pratade ikapp om livet och njöt av att bara få vara för en stund. Lunchen får helt klart 10/10. Helt fantastiskt.

Om ni befinner er i Gamla Stan och är sugna på genuina italienska smaker i en härlig miljö kan jag verkligen rekommendera PaneFresco. För mig kommer den här lunchen att leva kvar länge, inte bara för den goda maten utan också för den fina stunden tillsammans med en vän som betyder mycket.

Ni hittar PaneFresco två minuter från tunnebanan i gamla stan.
Adress: Västerlånggatan 40 🙂

PaneFresco Gamla stan PaneFresco Gamla stan PaneFresco Gamla stan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *