Trallsåpa västerbottenssåpa omdöme

Trallsåpa västerbottenssåpa omdöme
REKLAM

Det var en sån där dag på landet när man egentligen bara tänker “vi tar det lite lugnt”… och så slutar det med att man står där med skurborste i handen ändå. Jag och Leonard gav oss på altanen som verkligen hade sett sina bättre dagar efter höst och vinter. Ni vet hur det blir… Massor av smuts, löv, klet och annat som inte hör hemma på terassen. Jag är så nöjd att vi gjorde detta jobb sist vi var på landet för nästa gång vi åker ut ska utemöblerna fram.

Trallsåpa västerbottenssåpa omdöme

Nu ska jag ge vårt omdöme på Västerbottenssåpas trallsåpa för det var den vi använde. Vi skrubbade hela altanen med Västerbottenssåpas trallsåpa och jag överdriver inte när jag säger att det kändes som en total glow-up. Från trött och livlös till mjuk, ren och nästan som ny igen. Det är något speciellt när man verkligen ser resultat direkt. Jag älskar’t!

Det jag gillar mest är att det inte bara är rengöring. Det här är en gammaldags, överfettad såpa som faktiskt återfettar träet samtidigt som den gör rent. Det gör att träet inte känns uttorkat efteråt, utan tvärtom. Terassen blev så len, mjuk och med en så fin, naturlig yta. Lite sammetskänsla nästan. Och den där matta finishen… jag föredrar den alla dagar framför en blank och lite klibbig oljad yta. En annan sak jag verkligen uppskattar är att den är miljövänlig och baserad på naturliga ingredienser. Den är dessutom naturligt antibakteriell, vilket känns extra bra när det är en plats där vi går barfota, leker och hänger hela sommaren.

Doften är magisk, så fräsch, med inspiration från enbuskar uppe i Västerbotten. Det gör hela upplevelsen ännu lite härligare.

För er som undrar hur vi gjorde, det var verkligen inte krångligt:
Först blandade vi lite såpa i varmt vatten och skrubbade bort all smuts  och det var en del… Efter det gick vi över altanen igen med en starkare blandning för att verkligen behandla träet. Man märker ganska snabbt när träet börjar “dricka” såpan och bli mättat. Det var då den fina finishen kom fram.

Resultatet då? Nu har vi en magisk altan. En altan som känns redo för vår, sommar och allt det där härliga som kommer med det. Barfotamorgnar, långa middagar ute och barn som springer in och ut hela dagen.

Ett litet tips bara: gör det här på våren innan ni ställer ut alla möbler. Så mycket enklare att komma åt överallt, och det känns så skönt att börja säsongen med en riktigt fräsch uteplats.

Och ja, jag har en kod till er .
Koden EJ20 ger er 20% på allt.

Shoppa här (klick)

Så om er altan också behöver lite kärlek… gör det bara. Det är så värt det.

Jag går starkt ut med en före och efterbild. Skillnaden är enorm!!

Trallsåpa västerbottenssåpa omdöme

Trallsåpa västerbottenssåpa omdöme

Trallsåpa västerbottenssåpa omdömeJag och Leonard kämpar på med vår enorma altan

en nysåpad trall förra sommaren 🙂

Läs mer: Västerbottenssåpa tvättmedel

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *